Nyheter

Terminsstart

12/8

Måndag 23 augusti startar terminen för de långa kurserna i Hallunda på Botkyrka folkhögskola. Studerande på Allmän, Bas och Kvinnokurs, möts i skolans bibliotek för upprop och första möten med sina lärare och kamrater. På kvällen samma dag startar kvällskurserna i Hallunda.

Lediga platser

8/6

Fortfarande finns det några lediga platser till kursen Introduktionsår i ortodoxa teologi och tradition. Om du är intresserad av den kursen hittar du mer information i menyn till vänster. Du kan också ringa administratör Paulus Marouki 534 70883. Även till IDA-gruppen har vi möjlighet att ta emot fler ansökningar. Läs mer till vänster eller ring rektor Olle Westberg 534 70882.

Fullt i dagkurserna

8/6

De tre dagkurserna på folkhögskolan i Hallunda är fyllda. Antalet sökande var mycket stort och arbetet med att göra antagningen på ett korrekt sätt har tagit mycket tid. Allmän-, Bas- och Kvinnokursen kommer att ta emot många motiverade studerande i augusti.

Fullt på långa dagkurser till våren – ny folder i februari

onsdag den 9 december, 2009

Inför vårterminen 2010 finns det inga lediga platser på folkhögskolans långa dagkurser. Foldern som presenterar hela skolans verksamhet 2010/11 kommer att finnas tillgänglig från 22/2. Vill du ha foldern kan du meddela namn och adress så skickar vi den när den kommer. Den kommer också att finnas att ladda ned här på sidan.