Nyheter

Genomförd friluftsdag!

3/10

Torsdagen den 2 oktober hade skolan sin första kursgemensamma friluftsdag för terminen. Dagen startade på skolan med gemensam frukost, information och gruppindelning. Sedan bar det av ut i närområdet för en tipspromenad som slutade vid Botkyrka Rackethall. Resten av dagen tillbringade vi, kursdeltagare och personal i Rackethallen med sporter ...

Kursstart för SMF 22 september -prova på folkhögskola!

11/9

Nu drar en ny SMF- kurs i gång i samarbete med Arbetsförmedlingen. 22 september är det kursstart och den vänder sig till dig som är arbetslös och inte har avslutat treåriga gymnasiestudier. Är du intresserad av att börja plugga hos oss hör du av dig till Arbetsförmedlingen och uppger kod 46042. Du som deltar i kursen är berättigad e ...

Valet i fokus på Botkyrka folkhögskola

8/9

Höstens val till riksdag, landsting och kommun närmar sig snabbt. Här på skolan uppmärksammar vi det bland annat genom att under två temadagar fokusera på demokrati och politik. Den andra av två temadagar sker nu på onsdag med besök av politiker från olika partier. I fredags fanns dessutom valmyndigheten på plats i ett av våra klass ...

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola som finns på Tvetaberg utanför Södertälje. Läs mer på seminariets egen sida här.