Nyheter

Har du sökt till Botkyrka folkhögskola?

17/4

Den 15 april var sista ansökningsdag till Botkyrka folkhögskola. Kallelse till intervju går ut senast 17 april via sms. Om du sökt till skolan men inte fått kallelse till intervju så kan det bero på att din ansökan inte är komplett ifylld eller att du på något annat sätt inte är behörig att söka till skolan. Vid frågor går de ...

Teatermaskinen + Botkyrka folkhögskola = november!

14/11

Teater-  och scenkonstgruppen Teatermaskinen från Riddarhyttan i Västmanland har för några dagar flyttat större delen av sin verksamhet från sin vanliga miljö i skogarna till Stockholm och Norra Botkyrka.  Temat för dagarna är " Reclaim your voice" - ta tillbaka din röst. Med Mångkulturellt Centrum i Fittja som bas har de jobbat på ...

Folkhögskola -en väg till högskolestudier

11/11

Många är vi som fått frågor om hurvida studier på folkhögskola leder någon vart. Går det att komma in på högskola/universitet efter avslutade folkhögskolestudier? Nu kommer siffror som visar att folkhögskolestudier är en bra väg till högskolan. "Hösten 2014 sökte 5977 personer som har sin grundläggande behörighet från folk ...

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola som finns på Tvetaberg utanför Södertälje. Läs mer på seminariets egen sida här.