Nyheter

Öppet hus på Botyrka folkhögskola tisdag 15 mars

11/2

Botkyrka folkhögskola bjuder in till öppet hus tisdag den 15 mars! Dörrarna öppnas för utomstående 14.00 och vi håller öppet till fem. Vi vill ha besök av många olika personer. Du som är intresserad av att studera hos oss hösten 2016, deltagarnas familjer, personalens familjer, gamla studerande och övriga som är nyfikna på skolan. D ...

Föreningen Offensiv Folkbildnings Riksträff december 2015

5/11

Föreningen Offensiv folkbildnings RIKSTRÄFF om FOLKHÖGSKOLANS PLATS I LOKALSAMHÄLLET 3 och 4 december på Botkyrka folkhögskola I början av december är det dags för årets riksträff för föreningen Offensiv folkbildning. Riksträffarna återkommer varje termin med olika teman ...

Mångkulturella almanackan på besök!

21/9

Mångkulturellt centrum i Fittja är en fantastisk lokal, nationell och internationell samlingsplats. Centret jobbar med frågor kring mångkultur, etnicitet, migration och integration på många olika nivåer. Varje år så ger centret dessutom ut en almanacka på svenska med en mångkulturell prägel. Mångkulturellt centrums redaktör, Ingrid Ra ...

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola som finns på Tvetaberg utanför Södertälje. Läs mer på seminariets egen sida här.