Nyheter

Kompetensutveckling för trossamfundens ledaren

14/10

Botkyrka folkhögskola har fått i uppdrag av Nämnden för statliga stöd till trossamfund SST, att ordna en kompetensutveckling för de religiösa ledare i samfunden som kommit till Sverige från andra länder. Vid tre olika kurser i Stockholm, Göteborg och Malmö fram till sommaren 2014, ska deltagarna få möjlighet att möta olika delar av de ...

PROVA-PÅ 12 veckor på folkhögskola

26/3

Botkyrka folkhögskola fortsätter med 12-veckors Prova-på-kurser även höstterminen 2014. Det är en möjlighet för personer som inte har ett komplett betyg från gymnasiet att komma igång med studierna. Målet är att motivera till fortsatta studier i någon form. Du måste vara inskriven på arbetsförmedlingen och uppfylla en del olika regler be ...

Några ord till våra döttrar och söner

1/6

Kvinnokursen har haft vernissage på sin stora textil ...

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola. Läs mer på seminariets egen sida här.