Nyheter

Höstterminen är igång!

28/8

Så drog höstterminen 2014 på Botkyrka folkhögskola äntligen igång! Här möts nu varje vecka över hundra deltagare på skolans långa dagkurser för att lära sig nya saker, bli klara med behörigheter till högskola och andra utbildningar. För att genom bildning växa som människor.

Kompetensutveckling för trossamfundens ledaren

14/10

Botkyrka folkhögskola har fått i uppdrag av Nämnden för statliga stöd till trossamfund SST, att ordna en kompetensutveckling för de religiösa ledare i samfunden som kommit till Sverige från andra länder. Vid tre olika kurser i Stockholm, Göteborg och Malmö fram till sommaren 2014, ska deltagarna få möjlighet att möta olika delar av de ...

PROVA-PÅ 12 veckor på folkhögskola

26/3

Botkyrka folkhögskola fortsätter med 12-veckors Prova-på-kurser även höstterminen 2014. Det är en möjlighet för personer som inte har ett komplett betyg från gymnasiet att komma igång med studierna. Målet är att motivera till fortsatta studier i någon form. Du måste vara inskriven på arbetsförmedlingen och uppfylla en del olika regler be ...

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola. Läs mer på seminariets egen sida här.