Nyheter

Föreningen Offensiv Folkbildnings Riksträff december 2015

5/11

Föreningen Offensiv folkbildnings RIKSTRÄFF om FOLKHÖGSKOLANS PLATS I LOKALSAMHÄLLET 3 och 4 december på Botkyrka folkhögskola I början av december är det dags för årets riksträff för föreningen Offensiv folkbildning. Riksträffarna återkommer varje termin med olika teman ...

Mångkulturella almanackan på besök!

21/9

Mångkulturellt centrum i Fittja är en fantastisk lokal, nationell och internationell samlingsplats. Centret jobbar med frågor kring mångkultur, etnicitet, migration och integration på många olika nivåer. Varje år så ger centret dessutom ut en almanacka på svenska med en mångkulturell prägel. Mångkulturellt centrums redaktör, Ingrid Ra ...

Upprop och start på höstterminen 17 augusti!

14/8

På måndag den 17 augusti är det upprop för Botkyrka folkhögskolas långa dagkurser i Hallunda. Ni som fått plats på skolan för läsåret 15/16 ska vara på plats i samlingsalen för upprop klockan 10.00. Det blir en kort dag. Välkomna!

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola som finns på Tvetaberg utanför Södertälje. Läs mer på seminariets egen sida här.