Nyheter

Tack för i år!

8/6

I fredags avslutade vi terminen på Botkyrka folkhögskola. Fina uppträdanden från både deltagare och personal samt en och annan tår och tårta var delar av innehållet under dagen. Nu drar vi igång med planeringen inför nästa läsår. Kurserna startar 17 augusti. Ha en fin sommar!

Antagningsbesked och hösten är snart här

10/5

Längtar ni till hösten? De flesta tänker kanske mest på den kommande sommaren just nu, men samtidigt påbörjas förberedelserna inför höstterminen 2015. Antagningsarbetet för hösten är snart färdigt och brev med besked till de som sökt kurserna kan väntas inom kort..

Facebook

10/5

Skolan har ett facebook-konto! Klicka här för att komma till sidan, gilla och få regelbunden information och uppdateringar av livet på skolan.

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola som finns på Tvetaberg utanför Södertälje. Läs mer på seminariets egen sida här.