Nyheter

Antagningsbesked och hösten är snart här

10/5

Längtar ni till hösten? De flesta tänker kanske mest på den kommande sommaren just nu, men samtidigt påbörjas förberedelserna inför höstterminen 2015. Antagningsarbetet för hösten är snart färdigt och brev med besked till de som sökt kurserna kan väntas inom kort..

Facebook

10/5

Skolan har ett facebook-konto! Klicka här för att komma till sidan, gilla och få regelbunden information och uppdateringar av livet på skolan.

Har du sökt till Botkyrka folkhögskola?

17/4

Den 15 april var sista ansökningsdag till Botkyrka folkhögskola. Kallelse till intervju går ut senast 17 april via sms. Om du sökt till skolan men inte fått kallelse till intervju så kan det bero på att din ansökan inte är komplett ifylld eller att du på något annat sätt inte är behörig att söka till skolan. Vid frågor går de ...

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola som finns på Tvetaberg utanför Södertälje. Läs mer på seminariets egen sida här.