Nyheter

Teatermaskinen + Botkyrka folkhögskola = november!

14/11

Teater-  och scenkonstgruppen Teatermaskinen från Riddarhyttan i Västmanland har för några dagar flyttat större delen av sin verksamhet från sin vanliga miljö i skogarna till Stockholm och Norra Botkyrka.  Temat för dagarna är " Reclaim your voice" - ta tillbaka din röst. Med Mångkulturellt Centrum i Fittja som bas har de jobbat på ...

Folkhögskola -en väg till högskolestudier

11/11

Många är vi som fått frågor om hurvida studier på folkhögskola leder någon vart. Går det att komma in på högskola/universitet efter avslutade folkhögskolestudier? Nu kommer siffror som visar att folkhögskolestudier är en bra väg till högskolan. "Hösten 2014 sökte 5977 personer som har sin grundläggande behörighet från folk ...

Genomförd friluftsdag!

3/10

Torsdagen den 2 oktober hade skolan sin första kursgemensamma friluftsdag för terminen. Dagen startade på skolan med gemensam frukost, information och gruppindelning. Sedan bar det av ut i närområdet för en tipspromenad som slutade vid Botkyrka Rackethall. Resten av dagen tillbringade vi, kursdeltagare och personal i Rackethallen med sporter ...

Sankt Ignatios teologiska seminarium

huvud-presentation

Sankt Ignatios ortodoxa teologiska semiarium är en fristående del av Botkyrka folkhögskola som finns på Tvetaberg utanför Södertälje. Läs mer på seminariets egen sida här.