Allmän kurs – Svenska i butik

 

 

Allmän kurs - Svenska i butik


Allmän kurs – svenska i butik är en kurs i svenska som andraspråk och språk i yrke, som ges av Botkyrka Folkhögskola i samarbete med Hela Människan.

Du studerar allmän kurs på grundläggande nivå, med ämnena svenska på SVA Grund-nivå, samhällskunskap och matematik två dagar i veckan på folkhögskolan. De andra tre dagarna är du på Hela Människan i Tumba, där du lär dig svenska som är anpassat för olika yrkesroller. Praktik ingår också i kursen. Du kommer att få lära dig att arbeta i kassa och butik, café och servering, lager och tvätt med mera.
Kursen riktar sig till dig som har betyg i SFI D eller motsvarande, samt har kort utbildningsbakgrund (ej färdig på gymnasiet).
När du är klar med utbildningen har du fått kunskaper motsvarande studier på grundläggande nivå, samt referenser från de olika arbetsplatser du arbetat på under studietiden.
Ansök online Ansök via PDF Hjälp med online ansökan.pdf
//]]>