Folkhögskola -en väg till högskolestudier

Många är vi som fått frågor om hurvida studier på folkhögskola leder någon vart. Går det att komma in på högskola/universitet efter avslutade...

 

Folkhögskola -en väg till högskolestudier

Tisdag den 11 november, 2014

Många är vi som fått frågor om hurvida studier på folkhögskola leder någon vart. Går det att komma in på högskola/universitet efter avslutade folkhögskolestudier? Nu kommer siffror som visar att folkhögskolestudier är en bra väg till högskolan.

”Hösten 2014 sökte 5977 personer som har sin grundläggande behörighet från folkhögskolan till högskolan. Av dessa antogs totalt 3563 personer, dvs. 60 procent. De antogs främst genom folkhögskolans urvalsgrupp och högskoleprovsgruppen.

Från folkhögskolans urvalsgrupp antogs 1381 personer. 823 av dessa hade det högsta studieomdömet (Utmärkt studieförmåga, 4) men många antogs även andra studieomdömessteg. Till exempel hade 431 personer Mycket god studieförmåga (3).”

Citerat från FIN (folkhögskolornas informationstjänst)

//]]>